Гістеросальпінгографія в Києві

Клініки в яких надається послуга

Київ вул. Нижній Вал, 49а

Телефон контакт-центру

+38 (044) 393-00-00

Гістеросальпінгографія (ГСГ, утеросальпінгографія, метросальпінгографія) — це рентгенологічне дослідження порожнини матки та маткових (фаллопієвих) труб разом з контрастною речовиною.

ГСГ — це досить інформативний метод оцінки прохідності фаллопієвих труб. Ці труби є "коридором" для переміщення яйцеклітини від яєчника до матки, де відбувається запліднення. Отже, патології в цих структурах можуть викликати безпліддя або часті позаматкові вагітності. Причиною непрохідності труб можуть бути спайкові процеси, які виникають внаслідок частих запальних захворювань. Найбільш серйозні закорковування труб, аж до повного закриття, можуть відбуватися після перенесеної гонореї. Ще одним несприятливим фактором є вискоблювання слизової оболонки матки, що може призвести до звуження або закриття маточного отвору фаллопієвих труб. Також можуть виникнути внутрішньоматкові спайки — синехії.

Показання до проведення ГСГ

  • Безпліддя неендокринної природи.
  • Часті викидні.
  • Для виключення або підтвердження генітального туберкульозу.
  • Недорозвиненість жіночих внутрішніх статевих органів (дворога матка, недорозвинена матка, перегородки в порожнині матки).
  • Контроль стану маткових труб і порожнини матки після хірургічної корекції.
  • Поліпи в матці.
  • Підслизова міома матки.

Протипоказання до проведення ГСГ

  • Гострі запальні захворювання матки, придатків, піхви та бартолінових залоз.
  • Маткова кровотеча.
  • Лихоманковий стан.
  • Тяжкі соматичні захворювання.
  • Вагітність.
  • Алергічна реакція на йод.
  • Результати аналізів, які показують наявність запального процесу.

Підготовка до процедури

Дослідження зазвичай проводиться на 6-12 день циклу для виключення можливості вагітності, оскільки рентгенівські промені можуть вплинути на розвиток ембріона. Перед обстеженням виконують мазок із піхви, шийки матки та цервікального каналу, загальний аналіз крові, а також тести на ВІЛ, сифіліс і гепатити для виявлення прихованих запальних процесів.

За тиждень до процедури рекомендується відмовитися від використання вагінальних свічок, мазей і спринцювань, якщо тільки вони не призначені спеціально для підготовки до ГСГ. За 2 дні до дослідження бажано виключити з раціону бобові, капусту, молочні продукти та газовані напої, щоб зменшити утворення газів у кишківнику та поліпшити якість знімків.

Процедура ГСГ

Для ГСГ використовують водорозчинні йодовмісні речовини, які швидко всмоктуються і виводяться з організму. Процедура проводиться на гінекологічному кріслі, зазвичай без знеболювання або з місцевою анестезією. Лікар вводить катетер в канал шийки матки, прикріплює до нього шприц і повільно вводить контрастну речовину.

Зроблено 2-3 знімки: у момент заповнення порожнини матки, потім після введення контрасту в маткові труби, при цьому знімки виконуються в різних проекціях.

Після процедури можливе наявність коричневих виділень — залишки контрастної речовини, а також легкий біль у нижній частині живота. Для полегшення болю рекомендується приймати спазмолітики, наприклад, "Но-шпу".

Не рекомендується планувати вагітність у цьому ж циклі.

Існує також ультразвукова ГСГ (гістеросальпінгосонографія), при якій як контраст використовується стерильний фізіологічний розчин. Ультразвуковий датчик вводиться трансвагінально для динамічного спостереження за процесом. Такий метод має більшу похибку і менш чітку візуалізацію.

Як рентгенівська, так і ультразвукова ГСГ можуть надавати лікувальний ефект, розриваючи невеликі спайки та відновлюючи прохідність труб.

Результати гістеросальпінгографії

У нормі матка має форму рівнобедреного трикутника з чіткими контурами, а маткові труби виглядають як дугоподібні вузькі стрічки з чіткими контурами. Контрастна речовина вільно переміщується в черевну порожнину.

Лікар також оцінює розміри органів. При зменшених розмірах матки можна припустити інфантильну матку. Нерівний рельєф слизової оболонки матки може свідчити про запалення, наявність спайок, поліпів, підслизових міом або злоякісних утворень.

Лікар спостерігає за проходженням контрасту через маткові труби. При наявності перешкод, таких як спайки, на екрані можна побачити чергування світлих і темних ділянок. При повному перекритті просвіту контрастна речовина може розтягувати трубу.

Записатися на консультацію

Надсилаючи заявку, ви погоджуєтеся з правилами роботи сервісу.
Залишилися питання зараз? Зв’яжіться з нами за телефоном або у месенджері!